Национално дружество "Традиция" е доброволна, неполитическа, патриотична и културно-просветна общност на граждани, проявяващи професионални и любителски интереси към традициите във въоръжените сили по отношение на моралните ценности, воинските ритуали, униформените облекла, нагръдните знаци, историческото оръжие и военните символи. В края на 2001 год. с решение на Софийски градски съд сдружението е вписано в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.
В момента 38 клона на НД"Традиция" с около 1600 членове са регистрирани в: гр.Априлци/Троян/Севлиево, гр.Банско, с.Баня - общ.Панагюрище, гр.Благоевград, гр.Бяла Черква - община Павликени, гр.Варна , гр.Велики Преслав, гр.Велико Търново, гр.Велинград, гр.Габрово, гр.Добрич, гр.Етрополе, гр.Казанлък, гр.Клисура, гр.Копривщица, с.Лесидрен - общ.Угърчин, гр.Ловеч, с.Мирково - Софийско, гр.Нова Загора, гр.Панагюрище, гр.Перник, гр.Плевен, гр.Пловдив, гр.Радомир, гр.Русе, гр.Свищов, гр.Силистра, гр.Сливница, гр.Сливен, гр.Смолян, гр.Сопот/Карлово, гр.София, гр.Стара Загора, гр.Тетевен, гр.Трявна, гр.Червен бряг, гр.Шумен и гр.Ямбол.
Национално дружество"Традиция"
Национално дружество „Традиция“ в последните години се явява организатор на значими масови исторически възстановки и инсценировки, свързани с: Априлското въстание 1876 год.; „Защита на Маньово бърдо“ (Панагюрище); „Слизане на Ботевата чета на Козлодуйския бряг“ и др.; Руско-турската освободителна война 1877-78 год.; „Защитата на Орлово гнездо“ (Шипка); „Боят за Самарското знаме“ (Стара Загора); „Капитулацията на Осман паша“ (Плевен); „Посрещането на ген. Гурко в старата българска столица“ (Велико Търново) и др.
Официалната клубна униформа на сдружението пресъздава униформата на Българското опълчение по време на Руско-турската освободителна война 1877-78 година. Сдружението упражнява обществен контрол по поддържането в достоен вид на войнишките паметници и тези на военни дейци, национал революционери и исторически личности.
Основният предмет на дейност е осъществяване на широка културно-просветна дейност за популяризиране, съхраняване и развитие на националните традиции, за издирване и колекциониране на разрешените от закона предмети, свързани с дейността на въоръжените сили и силите за вътрешна сигурност.
Националното дружество има свой печат, единна членска карта, емблема, знаме и печатен орган, който се утвърждава от Общото събрание. Дружественият печат е кръгъл с надпис "Национално дружество "Традиция", гр.София". В средата е разположена стилизираната емблема. Печатите на регионалните конове повтарятдружествения печат с добавка "Клон" и наименованието на населеното място. Членската карта съдържа основни паспортни дани на члена на Националното дружество, печата и подписа на председателя.
Емблемата на Националното дружество представлява изображение на изправен златен коронован лъв обърнат на дясна хералдическа страна, стъпил върху два кръстосани меча. Лъвът и мечовете са заобиколени от лаврово-дъбов венец. В долния край има трикольорна лента, където е вплетен надпис "Национално дружество ТРАДИЦИЯ". Тя се използва като запазен знак и символ на дружеството.
Знамето на дружеството е зелено. От едната му страна, в средата в средата е изобразена емблемата на дружеството, а от другата страна е написано "Национално дружество Традиция". Регионалните клонове имат самостоятелни знамена със задължително изображение на емблемата на националното дружество и надпис "Национално дружество Традиция", с добавка "клон" и наименованието на населеното място.
Регионалните клонове на дружеството имат самостоятелна представителна униформа за членовете си. Тя съответства на традициите от национално - освободителното движение и на тези във въоръжените сили.